Dzięki temu, że mamy dostęp do różnych rodzajów i kolorów farb, możemy uzyskiwać ciekawe oraz oryginalne efekty podczas wykańczania czy odświeżania mieszkania. Kiedy planujemy tego typu prace zwykle idziemy do sklepu i oglądamy dostępne farby do ścian. Okazuje się jednak, że można również poprosić o stworzenie wymarzonego koloru lub nawet zrobić to samodzielnie.

Jak można uzyskać unikalny kolor farby do ścian?

Oprócz gotowych farb, które stoją na półkach sklepowych, można również złożyć zamówienie na produkt z mieszalnika. Wybór kolorów jest wówczas praktycznie nieograniczony. Żeby przekazać sprzedawcy o co dokładnie nam chodzi, korzysta się ze specjalnego wzornika. Co prawda farba nie będzie gotowa od ręki, ale warto poczekać kilka chwil, bo powinna charakteryzować się wysoką jakością. Poza tym farby do ścian z mieszalnika mają bardziej wyraziste i głębsze kolory. Są jednak droższe od produktów, które znajdziemy w punktach sprzedaży.

Istnieje również inny sposób na uzyskanie wyjątkowego odcienia farby – można kupić bazę oraz pigmenty. Dzięki takiemu zestawowi możemy samodzielnie tworzyć różne kolory. W zależności od tego ile dodamy barwnika uzyskamy jaśniejszy lub ciemniejszy odcień. Natomiast na pewno warto przestrzegać proporcji zgodnych z zaleceniami producenta. Ważne jest również to, żeby bardzo dokładnie wymieszać farbę. Kiedy uzyskamy już taki odcień, jaki najbardziej nam się podoba, koniecznie zróbmy próbę na ścianie. Co prawda do pigmentów dołączane są wzorniki, ale warto wykonać taki mały test, zanim pomalujemy całą ścianę.farba do ścian

Czytaj również  Jaka farba na sufit?

Jeżeli ktoś ma ochotę na eksperymenty, może kupić kilka pigmentów i pomieszać je ze sobą w różnych proporcjach. Korzystanie z barwników jest na pewno znacznie bardziej twórcze niż kupowanie farb gotowych lub zrobionych na zamówienie. Poza tym pigmenty nie są zbyt drogie. Jednak nigdy nie możemy mieć pewności jaki uzyskamy odcień. Na dodatek jeśli zabraknie nam farby, ciężko będzie dorobić identyczny kolor. Jest to też najbardziej czasochłonne rozwiązanie.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze – farby gotowe, z mieszalnika czy samodzielne tworzenie wyjątkowych kolorów?

Zanim rozpoczniemy prace związane z malowaniem ścian w naszym mieszkaniu czy domu, warto zastanowić się nad wadami i zaletami wszystkich trzech rozwiązań. Mamy do wyboru zakup gotowych farb, złożenie zamówienia na produkt z mieszalnika lub samodzielne stworzenie koloru za pomocą pigmentów.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź która opcja jest najlepsza. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas w danej chwili najważniejsze. Trzeba uwzględnić takie aspekty jak ilość czasu, jakim dysponujemy, finanse, a także własne potrzeby. Jeżeli ktoś chce po prostu szybko i skutecznie odświeżyć mieszkanie, wówczas najbardziej odpowiednie będą gotowe farby do ścian. Dla osób, które oczekują oryginalnych efektów, ale nie mają ochoty na samodzielne eksperymenty, optymalną opcją będzie skorzystanie z usług mieszalni. Dodatkowym warunkiem jest tutaj możliwość wydania nieco większej kwoty pieniędzy. Z kolei jeśli ktoś woli zaoszczędzić, a jednocześnie ma twórczą naturę, to z pewnością spodoba mu się pomysł polegający na kupieniu bazy oraz barwników.

Czytaj również  Jak odświeżyć mieszkanie na wiosnę?