Elementy wykonane z desek można chronić na wiele sposobów. Niektórzy nanoszą na nie grunty do drewna o działaniu ochronnym, które stanowią świetny podkład pod oleje, farby i lazury, inni natomiast wybierają impregnaty do drewna. Które rozwiązanie jest lepsze?

Grunty do drewna – właściwości

Zadaniem gruntów jest między innymi zwiększenie przyczepności podłoża, co ułatwi wchłanianie się nanoszonych później preparatów. Grunty do drewna zazwyczaj stosuje się przed pierwszą konserwacją, aby utwardzić deski i zmniejszyć ich nasiąkliwość. Dzięki właściwościom tego preparatu zużyjemy mniejszą ilość farby, nie osłabiając przy tym jej działania. Warstwa lakieru lub innego preparatu będzie się natomiast dobrze trzymała zagruntowanego podłoża.

Grunty do drewna nakładamy zawsze na oszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię, z której wcześniej powinniśmy usunąć sęki. Możemy wybierać spośród wielu preparatów gruntujących takich jak: tradycyjny pokost lniany, alkidowe farby podkładowe, gruntujące farby akrylowe oraz różne rodzaje podkładów styrenowych, lakierów nitrocelulozowych i farb olejno-flatowych.

Impregnaty do drewna – do czego służą?

DIY, painting a newly built one tread staircase

 

Zaimpregnowane powierzchnie są dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ponieważ zostały pokryte warstwą chroniącą m.in. promieniowaniem UV, wilgocią oraz solami. Drewno pokryte impregnatem nabiera właściwości hydrofobowych, co oznacza, że nie wchłania wody, lecz odpycha jej krople od swojej powierzchni. Ta cecha sprawia też, że łatwiej utrzymać czystość drewnianych elementów – aby usunąć brud wystarczy go po prostu spłukać wodą. Ważną zaletą impregnatu jest skuteczne zabezpieczenie drewna przed rozwojem grzybów, namnażaniem się insektów oraz spaleniem. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie pokrywać impregnatami zagruntowanej powierzchni – możemy je nanosić tylko na surowe drewno.

Czytaj również  Jak prawidłowo używać farb elewacyjnych?

Do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego stosujemy impregnaty solne, które przybierają formę proszku lub koncentratu. Ze względu na to, że ich skuteczność jest uzależniona od dokładnego rozprowadzenia po powierzchni elementów konstrukcyjnych, producenci często dodają do nich pigmenty, abyśmy na pierwszy rzut oka mogli dostrzec miejsca pozbawione ochrony przed grzybami i owadami. Jeżeli chcemy uniknąć ryzyka wypłukania impregnatu, możemy zabezpieczyć go dodatkowo lakierem lub lakierobejcą.

Na rynku dostępne są też m.in. impregnaty rozpuszczalnikowe, które wykorzystuje się nie tylko do zwiększenia ochrony drewna, ale także w celu pozbycia się nalotu grzybicznego lub owadów gnieżdżących się w starych deskach. Tego typu preparaty nie zapewniają ochrony przed ogniem, lecz za to wnikają głęboko do wewnętrznych warstw drewna, chroniąc je przed szkodliwym wpływem czynników mikrobiologicznych.

Impregnaty do drewna czy grunty – które z nich wybrać? Wszystko zależy od przeznaczenia drewna. Jeżeli jest to więźba dachowa, która musi zapewnić stabilność konstrukcyjną domu nawet przez kilkadziesiąt lub kilkaset lat, użycie impregnatu będzie konieczne. Jeśli natomiast chcemy ozdobić drewnianą tacę służącą do przenoszenia porannej kawy do sypialni, pomalujmy ją gruntem, który zmniejszy wchłanianie dekoracyjnej farby.