Niewiele jest miejsc w naszym domu, w których pozwolilibyśmy sobie na betonową podłogę. Najczęściej posadzka w takiej postaci występuje w garażach bądź dużych halach przemysłowych. Beton trzeba odpowiednio zabezpieczyć  za pomocą dostępnych na rynku preparatom, takim jak specjalne emalie do betonu, czy farby. Jakie jest ich zadanie i czy są w ogóle potrzebne?

Co po kolei?

Przede wszystkim posadzka betonowa musi być wylana równo i gładko, z lekkim spadem w kierunku kratki ściekowej lub ku bramie wjazdowej do garażu. Zabezpieczy to pomieszczenie przed ewentualnym gromadzeniem się w nim wody. Warto pomyśleć także o tym żeby zaimpregnować surowy beton. W sklepach można dostać impregnaty, np. akrylowo-silikonowe. Są one bezbarwne, zabezpieczają surowe podłoże przed wilgocią, uszczelnią betonową powierzchnię, co uchroni ją przed powstawaniem grzybów. Będzie też odporniejsza na działanie środków chemicznych, zabrudzenia oraz wszelkiego rodzaju oleje i smary, które mogą wyciekać z garażowanego samochodu.

Następnie możemy przystąpić do pomalowania naszej podłogi. Farba, poza swoją funkcją czysto dekoracyjną, sprawi, że posadzka będzie mniej nasiąkliwa. Emalię do betonu, farbę czy każdy inny produkt należy nakładać wyłącznie na czystą, odkurzoną oraz osuszoną powierzchnię. Jeżeli beton jest stary i nierówny, to trzeba go wyrównać przed nałożeniem czegokolwiek. Do tego służą specjalne zaprawy wyrównujące.

Czytaj również  Urządzamy pokój dla nastolatka

Farby do betonu

Jeżeli chodzi o same farby, to są dostępne one w bogatej gamie kolorystycznej. Możemy wybierać też pomiędzy ich rodzajami. Na rynku dostępne są m.in. farby akrylowe, akrylowo-silikonowe, uretanowo-alkidowe oraz farby epoksydowe. Akrylowe dzielą się na matowe, błyszczące oraz silikonowe. Farby akrylowo-silikonowe charakteryzują się najniższą odpornością na ścieranie. Najbardziej wytrzymałymi farbami są wspomniane farby uretanowo-alkidowe oraz epoksydowe.

Pierwszą warstwę farby nakłada się zawsze równolegle do bramy garażowej, a kolejną w kierunku przeciwnym. Użyj do tego wałka lub pędzla. Czas, po którym będzie można nałożyć kolejną warstwę, będzie różnił się w zależności od rodzaju farby, którą użyjemy. Niektóre schną bardzo szybko, a innym potrzeba niekiedy nawet doby.

Dobrze zrobiona podłoga to najważniejszy element garażu. Dobrze zaimpregnowana będzie nam służyć latami i nawet przy dużej eksploatacji zachowa swoją trwałość. Dodatkowo kolorowa podłoga może znacznie rozweselić dość ponure pomieszczenie. Wybieraj farby łatwo czyszczące – zaoszczędzisz wiele wysiłku podczas sprzątania.