Przeciętny pracownik spędza w biurze około 8 godzin dziennie, a osoby zajmujące się projektowaniem przestrzeni biurowych starają się je zorganizować w ten sposób, żeby praca była jak najbardziej wydajna. Odpowiednie oświetlenie może znacząco podnieść efektywność wykonywanych obowiązków. Jakie rozwiązania zastosować w biurze?

Jakie normy musi spełnić oświetlenie w biurze?

Wybierając oświetlenie do biura powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby warunki panujące w pomieszczeniach były zgodne z przepisami regulowanymi przez rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Według obowiązujących przepisów pracodawcy muszą zapewnić swoim podwładnym odpowiednie natężenie światła na płaszczyźnie pracy wzrokowej. Normy mówią także o ograniczaniu zjawiska luminancji, czyli umieszczaniu źródeł światła w specjalnych oprawach (np. zwierciadlanych rastrowych) chroniących wzrok pracownika przed olśnieniem.

Światło dobrze dostosowane

Rodzaj oświetlenia zamontowanego w miejscu pracy powinien być dostosowany do jej rodzaju oraz zakresu wykonywanych przez pracowników obowiązków i ich dokładności. Inne warunki należy zapewnić osobie pracującej przy komputerze, a inne osobie zajmującej się malowaniem pomieszczeń czy pracującej przy taśmie w przedsiębiorstwie produkcyjnym. W biurach minimalne wymagania określone są na poziomie 500 lx. Warto jednak podkreślić, że optymalne warunki w przestrzeni biurowej zapewnia dostęp zarówno do światła naturalnego, jak i sztucznego, które doświetla stanowiska pracy w porach wieczornych lub wówczas, gdy oświetlenie naturalne jest niewystarczające.

Czytaj również  Pokój dla nastolatka, na co zwrócić uwagę?

Rodzaje oświetlenia biurowego

Najczęściej spotykanymi w biurach rodzajami opraw są rozwiązania rastrowe, które doskonale chronią wzrok pracowników przed odblaskami i ryzykiem oślepienia zbyt intensywnym światem. Takie oprawy stanowią główne źródło światła, którego zadaniem jest oświetlanie całego pomieszczenia. Stosowane są również punktowe źródła światła, które jedynie doświetlają określone stanowiska lub miejsca. Można skorzystać z tradycyjnej lampki biurkowej lub zdecydować się na przewody świetlne, neony i inne rozwiązania dostępne na rynku.

Jakie rozwiązania energooszczędne wybrać?

Bezpieczeństwo i komfort pracowników, a także wzrost wydajności ich pracy to jednak nie wszystko. W przestrzeni biurowej ogromne znaczenie ma także oszczędność energii elektrycznej. Zapalone przez większość dnia lampy mogą generować olbrzymie rachunki za prąd, dlatego coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie rozwiązań energooszczędnych. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych świetlówkach z wnętrzem wypełnionym mieszaniną gazów, które świecą nawet 10-12 razy dłużej niż tradycyjne żarówki, oraz o świetlówkach LED-owych, które wykazują się jeszcze lepszym poziomem wydajności i pochłaniają zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Wiele przedsiębiorstw decyduje się również na zamontowanie rozwiązań ograniczających czas palenia się światła, np. na klatkach schodowych lub łazienkach. Czujniki ruchu zapalają lampy tylko wtedy, gdy do danego pomieszczenia wejdzie jakaś osoba, a ograniczenie czasowe powoduje wyłączenie się oświetlenia np. po 2 minutach.

Czytaj również  Klimatyzator kanałowy - czyli jaki?