Jak dobrać kolory w pokoju nastolatka, aby był zadowolony? Bo przecież to już nie dziecko, ale jeszcze i nie dorosły. Często zbuntowany, chcący na każdym kroku pokazać swoją niezależność i własne zdanie. 

Obserwacja i rozmowa to najlepsze rozwiązanie

Nastolatek to już nie dziecko. Często kryje swoje tajemnice. Zaczyna emanować swoją niezależnością, oryginalnością. To całkiem normalnie w tym wieku. Szuka swojego miejsca, potrzebuje intymności, przestrzeni, w której czuje się bezpiecznie. Zabierając się za aranżacje pokoju nastolatka warto go wcześniej obserwować. Zwrócić uwagę na jego hobby, charakter, usposobienie. Następnie rozmowa, wspólne ustalenie kolorów ścian, dodatków to najlepsze rozwiązanie.

Nastolatek to jeszcze uczeń

Oprócz mebli tj. odpowiednio dużego biurka, półek, wygodnego krzesła, potrzebnych do nauki nie należy zapominać o kolorach, które mają wielki wpływ na nastrój, koncentrację i zapamiętywanie.

Kolory pastelowe wyciszają, poprawiają koncentrację. Jeśli zatem Twoje dziecko jest nadpobudliwe, a lubi delikatne barwy, ściany w kolorze pastelowym niebieskim będą idealne. Pastele sprzyjają skupieniu, a Ty masz pewność, że dziecko ma odpowiednie warunki do nauki. Delikatna żółć ułatwia koncentrację, przyspiesza przyswajanie wiedzy. Przy nauce wymagającej skupienia zaleca się beże, szarości, biele. Gdy Twoje dziecko lubi prace kreatywne, można rozwijać jego umiejętności w pokoju, którego kolory to cytrynowy, żółty lub zielony.

Czytaj również  Jakie kolory ścian w salonie

Pokój dziewczyny – modny, ale nie przesłodzony

Pokój nastolatki dobrze jest zaaranżować w jakimś konkretnym stylu: glamour, nowojorskim, paryskim. Należy wtedy zapomnieć o kolorach takich jak żółty, zielony, czerwony, pomarańczowy. Sprawdzą się odcienie bieli, szarości, różu, niebieskiego. Jeśli dziewczyna lubi kolor różowy, można wprowadzić go jako dodatki do całości, wtedy  subtelnie podkreśli kobiecość i elegancję. Jako kolor wiodący na ścianach nie jest już dobrym rozwiązaniem. Abstrakcyjny kwiatowy wzór, fototapeta ze zdjęciem Nowego Jorku dodadzą całości charakteru.

Nastolatki często ulegają trendom i modzie. Chcą być na topie, więc wprowadzenie do wystroju ich pokojów współczesnych elementów pop kultury jest dobrym rozwiązaniem.

Pokój chłopaka – moc i siła

Jeśli nastolatek ma hobby, sprawa jest prosta. Gdy jest nim sport, nie może zabraknąć na ścianach fototapety ulubionego sportowca. Kolory ścian mogą oznaczać barwy ulubionego klubu piłkarskiego. Gdy jest to gra komputerowa, do pokoju można wprowadzić dodatki związane z hobby, a ściany pomalować na kolor neutralny np. szary.

Modne kolory ścian to biel, czerń, szarość, błękit, żółty, które umieszczone na jednej ze ścian podkreślą indywidualność. Nasycone kolorami dodatki podkreślą siłę i moc właściciela pokoju oraz nadadzą swoisty charakter pomieszczeniu