Pod pojęciem remont kryje się wiele mniej i bardziej złożonych czynności. Dla niektórych prace kończą się na odświeżeniu pomieszczeń, inni urządzają je od podstaw i zupełnie zmieniają ich wystrój. Bardzo często jednak w ramach tych prac planuje się malowanie i z dużym zapałem dobiera się najbardziej odpowiednie kolory farb.

 

Jaka jest idealna farba do mieszkania i domu?

Nowoczesne farby śmiało można stosować do malowania elewacji i pomieszczeń wewnątrz budynków. Dobrze radzą sobie z wilgocią, są odporne za zabrudzenia, szorowanie, nie blakną pod wpływem słońca. Dodatkowo coraz większą wagę producenci przywiązują do jakości swoich wyrobów. Są nie tylko trwałe, ale i coraz bardziej ekologiczne, a w sklepach bez trudu można znaleźć już farby tworzone z myślą o dzieciach i alergikach. Chociaż wszystkie te kwestie typowo techniczne mają znaczenie, to jednak na efekt końcowy remontu największy wpływ mają kolory farb. Właśnie dlatego na ich wybór poświęca się sporo czasu.

Czy kolory mają znaczenie?

Kolory farb Repair in the apartment 2 bardzo urozmaicone, a w ofercie każdego producenta znaleźć już można bardzo bogatą paletę barw i odcieni mniej i bardziej podstawowych kolorów. Zdecydować się można na intensywne i wiosenne barwy, coraz większą popularnością cieszą się też kolory farb, które pozwalają urządzić wnętrza w skandynawskim stylu – stonowane, jasne, spokojne. Na które z nich warto się zdecydować i dlaczego? Wszystkie kolory ścian mają swoje mocne i słabe strony. Te żywe i pełne energii ożywiają wnętrza, z kolei jasne i chłodne wprowadzają poczucie harmonii, sprawiają, że świetnie w takich pomieszczeniach się wypoczywa. Na pewno jednak nie warto kierować się przy wyborze koloru tylko własnym gustem albo chwilową modą. Niezmiernie ważny jest też potencjał samego mieszkania czy domu.

Czytaj również  Co obowiązkowo powinno się znaleźć w biurze?

 

Kolory farb a potencjał mieszkania

Co należy rozumieć przez potencjał? Na to, jak kolory farb będą prezentować się na ścianach, wpływ ma chociażby orientacja budynku, wielkość okien, ilość słonecznych godzin w ciągu dnia i wreszcie wielkość pomieszczeń. Te małe i ciemne lepiej jest malować na jasne kolory, które optycznie rozjaśniają i powiększają wnętrza. Harmonijne, świetliste kolory są praktycznie uniwersalne, ale jeśli mieszkanie jest widne i przestronne, to śmiało można już sobie pozwolić na eksperymenty z kolorami.

Wcale nie musi być jednolicie

Warto też pamiętać, że można zdecydować się na różne kolory farb. We wnętrzarstwie od kilku lat modne są kontrasty. Można więc zestawiać ze sobą dwa różne kolory albo zdecydować się na jeszcze inny zabieg – na jedną ze ścian wybrać mocniejszy i energetyczny kolor, a pozostałe pomalować na biało, beżowo albo popielato. W wielu sklepach spotkać też można coraz modniejsze farby dekoracyjne, którymi można przyozdobić ściany w jednolitym kolorze.

Jeśli jednak wybiera się co najmniej 2 kolory farb, koniecznie zachować trzeba ostrożność, upewnić się, czy rzeczywiście do siebie pasują. Kiedy planuje się takie eksperymenty, można korzystać z różnych programów do symulacji. Swój wybór można też czasami skonsultować ze specjalistami od urządzania wnętrz.

Czytaj również  Jak urządzić pokój dla chłopca?