W każdym domu są meble, które decydują o jego charakterze i służą głównie ozdobie. Są też takie, w które chcemy zapadać się z przyjemnością, zapominając o całym świecie. Brzmi jak początek miłosnej opowieści. Chyba dokładnie tak jest. Sofa to wspaniała przyjaciółka. Którą wybrać, by był to udany związek? Meble tapicerowane czy skórzane?

Z jakiego powodu wybrać meble tapicerowane?

Meble tapicerowane zazwyczaj kojarzą się z wygodą. Wyobrażamy sobie dużą, rozłożystą sofę, na której można się położyć, by zaznać chwili odpoczynku i relaksu. Mimo wielu eksperymentów z kształtem drewnianych siedzisk i obić, nigdy nie będą one tak przytulne i wygodne jak meble tapicerowane. Bywają elementem jadalni, gdzie wygodniej się siedzi na miękkim krześle. Przydają się także w gabinecie, gdzie przybierają postać miękkich foteli. Przede wszystkim jednak sprawdzają się w salonie, gdzie przestrzeń wypoczynkowa zajmuje najważniejsze miejsce. W tym pokoju domownicy odpoczywają i chcą być razem. Ważne, by mieli na czym usiąść, rozłożyć się i poleżeć. Sofa jest niezbędna.

Zalety mebli tapicerowanych

Meble wypoczynkowe muszą być rozłożyste, by zapełniały odpowiedni komfort. Oglądając film, chcemy podciągnąć nogi czy wygiąć się w charakterystyczny sposób. Mały, designerski fotel na pewno wygląda pięknie, ale nie gwarantuje takiej wygody. Podobnie jest z sofą, która ma być przyjazna. Wszystko to zapewnią meble tapicerowane. Można wybrać rodzaj obicia, który będzie pasował do wystroju salonu. Kanapa będzie miękka i wygodna, co zachęci domowników i gości do odpoczynku. Na rynku występuje wiele wzorów i kolorów. Meble mogą być obite różnymi materiałami, a niektóre z nich są bardzo odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Mnogość dostępnych wzorów sprawia, że meble tapicerowane można dopasować do wnętrza nowoczesnego, klasycznego czy w stylu rustykalnym. Nowoczesne tkaniny są mocne i wytrzymałe, można je czyścić. Trzeba odpowiednio je konserwować, ale nie jest to trudna praca. Wiele z nich ma zdejmowane pokrowce, które bez problemu wypierzemy w pralce.

Czytaj również  Jak dobrać oświetlenie do rodzaju wnętrza?

Wybieramy wygodną sofę

W zestawie mebli tapicerowanych zazwyczaj znajdziemy także wygodną, dużą kanapę. Tego typu sofa może być narożna, z dodatkowym elementem typu szezlong, na którym można swobodnie wyciągnąć nogi, nie przeszkadzając przy tym innym siedzącym. Pomocne są także różne dodatki i udogodnienia, na przykład szerokie podłokietniki, w których znajduje się schowek na drobiazgi lub nakładki, na których można postawiać filiżankę czy szklankę. Świetnym rozwiązaniem są także regulowane zagłówki, które pozwolą na zmianę stopnia odchylenia oparcia. Zwróćmy uwagę na to, by sofa nie miała zbyt głębokiego siedziska, gdyż nie jest to wygodne rozwiązanie. Niskie osoby zapadają się w taką sofę, a wysokie mają kolana na poziomie ramion. Szukając idealnych mebli tapicerowanych, wybierzmy raczej takie, które mają dosyć wysokie oparcia i nie tak głębokie siedziska.

Sofa to mebel, który zajmuje ważne miejsce w każdym salonie. Wybierzmy taką, która będzie nie tylko ładna, ale przede wszystkim wygodna i praktyczna. Meble tapicerowane będą nam służyć przeze wiele lat, jeśli wybierzemy model z wytrzymałego materiału i w ponadczasowym wzorze.