Oświetlenie LED było by niemożliwe bez odpowiedniego zasilacza, od którego zależna jest praca całego systemu oświetlenia. Zły wybór może spowodować, że światło się nie włączy, lub cala instalacja zostanie uszkodzona.

Aby dobrać moc zasilacza należy zajrzeć do instrukcji żarówek LED. Znajdować się tam będą informacje na temat poboru mocy, jakiego potrzebuje oświetlenie LED.

W drugiej kolejności trzeba wykonać proste równanie.

Pomnóż zasilanie z odbieranym prądem (A*V). Przy wyliczeniach weź pod uwagę wszystkie podłączone urządzenia, w tym sterowniki. Zasilacz LED powinien być dobrany tak, aby miał moc większą, niż wynik równania.

 

Na co uważać przy zakupie zasilacza

Przed zakupem należy zorientować się, jaki zasilacz będzie potrzebny do oświetlenie. Na rynku można wyróżnić dwa rodzaje:

  • Zasilacz napięciowy, który wykorzystuje prąd o ustabilizowanym napięciu
  • Zasilacz prądowy o działaniu odwrotnym, czyli stabilizacja prądu przy zmienianiu napięcia

Dalej trzeba wziąć pod uwagę dalszy podział zasilaczy.

Pierwszy z nich, zasilacz elektroniczny to nic innego jak zwykła przetwornica. Jest ona przeznaczona do urządzeń sterujących oświetleniem, w tym ściemniaczy. Mają one większą sprawność od innych zasilaczy oraz są bardziej energooszczędne. Nie warto jednak decydować się na zakup najtańszych modeli. Pierwszy lepszy zasilacz z półki może uszkodzić całą instalację ze względu na ich kiepską jakość. Bezpieczny zasilacz powinien posiadać trzy rodzaje zabezpieczeń.

  • Zabezpieczenie przeciw zwarciowe
  • Zabezpieczenie przeciw napięciowe
  • Zabezpieczenie przeciw obciążeniowe
Czytaj również  Co obowiązkowo powinno się znaleźć w biurze?

 

Nie mnij istotną kwestią jest sprawność zasilacza. Sprawność zasilacza to nic innego jak stosunek mocy oddawanej na wyjściu do mocy pobranej z sieci energetycznej. Różnica oddawana jest w postaci ciepła. Zasilacz o napięciu 12V da 80% wartości. Im napięcie jest wyższe, tym ta sprawność rośnie a sama temperatura zasilacza spada. Czasami się zdarzą, że na opakowaniu producent nie podaje wartości sprawności. Jest na to jedno, ale skuteczne rozwiązanie – nie kupować takiego zasilacza. Zasilacz powinien mieć sprawność przynajmniej 80% i nie pobierać więcej mocy niż 1W bez obciążenia. Jest to maksymalna wartość, jaką powinien pobierać dobrej jakości zasilacz.

Zasilacz zwykły czy impulsowy?

W większości obecnych na rynku urządzeń wykorzystuje się zasilacze impulsowe, będące następca starych zasilaczy tranzystorowych.Jedno z jego zalet jest odporność na krótkie zaniki napięcia i zakłócenia sieci. Takimi zasilaczami są ładowarki to telefonów, jako zasilacz do komputera, konsoli a nawet telewizora. Sprawność takiego zasilacza przekracza 90%, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako zasilenie bateryjne.

Również i w przypadku zasilaczy impulsywnych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Żle wykonany może zakłócić prace podłączonego urządzenia. Wymaga on również wstępnego obciążenia, gdyż zasilaczewykonane w tej technologii wymagają trochę czasu potrzebnego na ich uruchomienie. Najczęściej zasilacz staje się sprawny po ok 3 sekundach od uruchomienia. Z tego też powodu można im zarzucić brak energooszczędności (stale pobierają prąd)

Czytaj również  Klimatyzator kanałowy - czyli jaki?