Higiena w kuchni to bardzo istotna kwestia. Zapewnia ona bezpieczeństwo przechowywanej żywności i nie tylko. Dzięki niej można uniknąć chorób związanych z zatruciem pokarmowym. Istnieje kilka porad, które dotyczą czyszczenia kuchni. Dzięki nim pomieszczenie będzie czyste i bezpieczne.

Czyszczenie kuchni

Warto na samym początku wspomnieć o czyszczeniu powierzchni roboczych, na przykład blatów czy desek do krojenia. Do tego dolicza się też kuchenki oraz piekarniki. Tego rodzaju powierzchnie robocze trzeba regularnie czyścić, żeby usunąć pozostałości po jedzeniu, bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Do tego zadania najlepiej wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem detergentu. Kolejno trzeba dokładnie przetrzeć powierzchnię suchą szmatką. Żeby kuchnia była czysta i zadbana, trzeba też regularnie czyścić zlew. Wymaga on także regularnego czyszczenia, gdyż często gromadzi się na nim brud, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia. Żeby zlew był zawsze czysty, trzeba stosować rozwór z wody oraz octu bądź specjalny środek czyszczący do zlewu.

Czyszczenie lodówki i pranie elementów wyposażenia

Podstawą jest czysta lodówka. Trzeba ją regularnie czyścić. Eksperci zalecają zacząć od jej wnętrza. Do tego zadania warto wybrać specjalny środek czyszczący do lodówek. Można też postawić na roztwór wody z octem. Bardzo ważne jest też pranie zmywalnych elementów wyposażenia kuchennego, na przykład obrusów, ręczników kuchennych czy fartuchów. Istotne jest też regularne pranie w wysokiej temperaturze, żeby usunąć bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Nie można też zapomnieć o regularnym wyrzucaniu odpadków. Każda osoba powinna pamiętać o tym, że utrzymywanie higieny w kuchni wymaga regularnego czyszczenia oraz dezynfekowania różnych powierzchni oraz elementów wyposażenia. Dzięki temu można uzyskać pewność, iż jedzenie, które się przyrządza, jest bezpieczne dla naszego zdrowia.

Czytaj również  Jak zadbać o higieną łazienki i toalety

Mopy i miotły

Mopy i miotły to narzędzia przeznaczone do utrzymania czystości. Znajdują one zastosowanie w wielu domach, biurach oraz innych pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że mopy są wykorzystywane do mycia podłóg. Mogą być zrobione z wszelakich materiałów. Najczęściej jest to jednak bawełna, mikrofibra, a także włókno syntetyczne. Co istotne, dzięki ruchomej głowicy umożliwiają skuteczne mycie trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki i miejsca pod meblami. W zależności od potrzeb można wybierać mopy z klasyczną, ręczną metodą czyszczenia, jak również z funkcją spłukiwania i odsysania brudu, jak w przypadku popularnych od lat mopów parowych. Warto też powiedzieć nieco o miotłach. Są to narzędzia przeznaczone do zbierania suchych zanieczyszczeń z podłogi, czyli np. kurzu, włosów, liści czy piasku. Zrobione są z rozmaitych materiałów, na przykład z włókna syntetycznego, naturalnego włosia, drewna bądź metalu. Miotły można kupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych w relatywnie niskiej cenie.