Home » Budowa domu czy zakup mieszkania – co wybrać?

budowa domu

Budowa domu czy zakup mieszkania – co wybrać?

Wynajmowanie mieszkania potrafi być bardzo uciążliwe. Po pewnym czasie mamy tego dość i zastanawiamy się, czy warto zdecydować się na własny kąt. Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, staniemy przed kolejnym dylematem – budowa domu czy zakup mieszkania? Co się bardziej opłaca? Odwiedzić dewelopera czy może kupić działkę budowlaną?

Ile kosztuje budowa domu?

Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z ogromnymi wydatkami. Wszelkiego rodzaju zestawienia, dotyczące kosztów pomijają wiele aspektów, w znaczący sposób podnoszących ostateczne wydatki związane z budową.

Budowa domu nie jest zadaniem łatwym nawet dla kogoś, kto zajmuje się tym całe życie. Na początku musimy wybrać działkę i projekt domu. Następnie załatwia się wszystkie formalności budowlane. Musimy postarać się o wszystkie przyłącza, czyli wodę, gaz (jeśli jest to możliwe) i prąd.

Na tym etapie robót musimy pamiętać o koniecznej kontroli projektu, która mogą wykonać tylko uprawnieni inspektorzy. Oczywiście, za wszystko trzeba zapłacić.

Czy budowa domu jest lepsza od zakupu mieszkania?

Pomimo rosnących na rynku cen, budowa domu w dalszym ciągu wydaje się być rozsądną alternatywą dla niektórych osób. Znalezienie mieszkania o powierzchni 100 m.kw. w cenie około 300 tys. zł jest zadaniem bardzo trudnym. Jednocześnie, w domu jest taki poziom wygody, a przede wszystkim prywatności, jakiego nie da się osiągnąć w mieszkaniu. Co do ceny, zawsze można poszukać tańszych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa.

Czytaj również  Jak zadbać o higieną łazienki i toalety

Coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane. Ciekawym rozwiązaniem są także budynki z keramzytu. Ponadto w niektórych województwach w cenie trzypokojowego mieszkania postawimy już jednorodzinny dom. To ciekawa alternatywa zwłaszcza wtedy, gdy miejscowości są dobrze skomunikowane i bez problemu dojedziemy rano do pracy czy szkoły. Dlatego na przykład tak wielu mieszkańców wielkich miast buduje dom na obrzeżach miasta. Zmęczeni zgiełkiem i ciągłym pędem mieszkańcy decydują się na budowę domu w miasteczkach, w których życie toczy się zdecydowanie wolniej.

A może nie warto decydować się na budowę domu? Zalety mieszkania

A może jednak lepiej kupić mieszkanie? Budowa domu nie jest łatwa, a dodatkowo praca wokół domu bywa męcząca. Latem trzeba kosić trawę czy zadbać o ogród, a zimą przerzucać góry śniegu. Ponadto regularnie należy odkurzać i myć znacznie więcej metrów kwadratowych niż w bloku. Trzeba także zajmować się bieżącymi naprawami domowych awarii. Wprawdzie te zdarzają się także w mieszkaniu, ale w domach jednorodzinnych zakres i koszt napraw jest dużo większy.

Jeśli zależy nam na odosobnieniu i bliskim kontakcie z naturą, zdecydujmy się na budowę domu. Jeśli zaś chcemy uniknąć kłopotów i jesteśmy wygodni, kupmy mieszkanie. Przede wszystkim to my sami musimy wiedzieć, na czym nam najbardziej zależy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *