Wynajmowanie mieszkania potrafi być bardzo uciążliwe. Po pewnym czasie mamy tego dość i zastanawiamy się, czy warto zdecydować się na własny kąt. Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, staniemy przed kolejnym dylematem – budowa domu czy zakup mieszkania? Co się bardziej opłaca? Odwiedzić dewelopera czy może kupić działkę budowlaną?

Ile kosztuje budowa domu?

Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z ogromnymi wydatkami. Wszelkiego rodzaju zestawienia, dotyczące kosztów pomijają wiele aspektów, w znaczący sposób podnoszących ostateczne wydatki związane z budową.

Budowa domu nie jest zadaniem łatwym nawet dla kogoś, kto zajmuje się tym całe życie. Na początku musimy wybrać działkę i projekt domu. Następnie załatwia się wszystkie formalności budowlane. Musimy postarać się o wszystkie przyłącza, czyli wodę, gaz (jeśli jest to możliwe) i prąd.

Na tym etapie robót musimy pamiętać o koniecznej kontroli projektu, która mogą wykonać tylko uprawnieni inspektorzy. Oczywiście, za wszystko trzeba zapłacić.

Czy budowa domu jest lepsza od zakupu mieszkania?

Pomimo rosnących na rynku cen, budowa domu w dalszym ciągu wydaje się być rozsądną alternatywą dla niektórych osób. Znalezienie mieszkania o powierzchni 100 m.kw. w cenie około 300 tys. zł jest zadaniem bardzo trudnym. Jednocześnie, w domu jest taki poziom wygody, a przede wszystkim prywatności, jakiego nie da się osiągnąć w mieszkaniu. Co do ceny, zawsze można poszukać tańszych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa.

Czytaj również  Jak zadbać o higieną łazienki i toalety

Coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane. Ciekawym rozwiązaniem są także budynki z keramzytu. Ponadto w niektórych województwach w cenie trzypokojowego mieszkania postawimy już jednorodzinny dom. To ciekawa alternatywa zwłaszcza wtedy, gdy miejscowości są dobrze skomunikowane i bez problemu dojedziemy rano do pracy czy szkoły. Dlatego na przykład tak wielu mieszkańców wielkich miast buduje dom na obrzeżach miasta. Zmęczeni zgiełkiem i ciągłym pędem mieszkańcy decydują się na budowę domu w miasteczkach, w których życie toczy się zdecydowanie wolniej.

A może nie warto decydować się na budowę domu? Zalety mieszkania

A może jednak lepiej kupić mieszkanie? Budowa domu nie jest łatwa, a dodatkowo praca wokół domu bywa męcząca. Latem trzeba kosić trawę czy zadbać o ogród, a zimą przerzucać góry śniegu. Ponadto regularnie należy odkurzać i myć znacznie więcej metrów kwadratowych niż w bloku. Trzeba także zajmować się bieżącymi naprawami domowych awarii. Wprawdzie te zdarzają się także w mieszkaniu, ale w domach jednorodzinnych zakres i koszt napraw jest dużo większy.

Jeśli zależy nam na odosobnieniu i bliskim kontakcie z naturą, zdecydujmy się na budowę domu. Jeśli zaś chcemy uniknąć kłopotów i jesteśmy wygodni, kupmy mieszkanie. Przede wszystkim to my sami musimy wiedzieć, na czym nam najbardziej zależy.