Dzieciństwo to czas zabawy i radości, a najmłodsi mogą wybierać wśród mnóstwa zabawek. Wiele z nich to elektroniczne nowinki wykonane z najnowocześniejszych materiałów. Mimo dużego wyboru plastikowych cudów, dzieci wciąż lubią bawić się drewnianym zabawkami. Wiele z nich możemy zrobić sami! Zanim zabierzemy się do pracy, kupmy bezpieczny lakier do drewna, który zabezpieczy je przed zniszczeniem.

Dlaczego dzieci lubią drewniane zabawki?

Drewniane zabawki są mają wiele zalet. Przede wszystkim, są ciekawą alternatywą dla nowoczesnych, ale często kiczowatych zabawek największych współczesnych producentów. Drewniane zabawki są w stu procentach naturalne i bezpieczne, co jest najważniejsze dla rodziców.

Producenci pokrywają powierzchnię zabawek bezpiecznym lakierem do drewna, więc dziecku nic się nie stanie, jeśli pogryzie zabawkę. Tego typu przedmioty prezentują się znacznie lepiej od plastikowych i są bardziej trwałe.

Zrób sam zabawki drewniane!

Zabawki możemy także zrobić samemu. Nie potrzebujemy do tego specjalnych umiejętności ani trudno dostępnych narzędzi. Jedyne, co nas ogranicza to nasza kreatywność i wyposażenie domowego warsztatu. Nie ma powodów do zmartwień, wystarczą najprostsze narzędzia i kilka kawałków drewna, by wykonać dla naszej pociechy interesującą zabawkę. Nie musimy robić skomplikowanych konstrukcji. Pociecha na pewno ucieszy się z prostej lalki, miniatury pojazdu czy klocków.

Czytaj również  Sposoby leczenia drewna

Drewniany samolot

Co jest potrzebne do wykonania zabawek?

Do wykonania klocków potrzebujemy kilka większych kawałków drewna, piłka i pilnik, materiały ścierne oraz bezpieczny lakier do drewna. Najpierw zastanówmy się nad tym, jaki kształt mają mieć poszczególne klocki – najprostsze to prostopadłościany i bryły mające w podstawie trójkąt, z którymi poradzi sobie każdy. Bardziej skomplikowane kształty, na przykład okrągłe, wymagają użycia tokarki, a przecież nie wszyscy mamy taki sprzęt w domu. Kiedy uzyskamy wymagane przez nas kształty, musimy wyrównać powierzchnię za pomocą pilnika i papieru ściernego, a następnie odtłuścić je i polakierować. Zabawka musi być polakierowana, by drzazgi nie poraniły rączek dziecka. Pamiętajmy, by użyć bezpiecznego lakieru do drewna, który nie zaszkodzi dziecku, gdy poliże lub ugryzie zabawkę,

gdyż jest wykonany z bezpiecznych dla zdrowia surowców. Tego typu preparaty szybko schną i mają łagodny zapach.

Samodzielnie wykonane zabawki sprawią wiele radości naszym dzieciom. My też będziemy szczęśliwi, gdy sami zrobimy przedmiot, którym będzie się bawić nasza pociecha.