Drewno to piękny materiał, ale jeśli nie zostanie dobrze zabezpieczone, będzie atakowane przez owady i poddawane niszczącemu działaniu słońca i wody. Jeśli drewniane elementy znajdują się w miejscach o zmiennej wilgotności i temperaturze otoczenia, musimy się liczyć z tym, że drewno będzie pęcznień, kurczyć się i pękać. Jak temu zapobiec i jak leczyć chore drewno?

Co zagraża drewnu?

Z pewnością zniszczeniu ulegnie drewno, które zostanie wystawione na długie i intensywne działanie promieni UV. Stanie się szare i chropowate. Wytrzymałość powierzchni drewnianych obniży również działanie środków chemicznych. Do największych zagrożeń należy korozja biologiczna wywołana przez grzyby i zgniliznę. Najczęściej spotykane choroby drewna, których powodem są grzyby, to sinizna, brunatnica i pleśń. Nie zmieniają one właściwości technicznych i wytrzymałości drewna, ale powodują jego nieestetyczne zabarwienie oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia. Najgroźniejsza jest zgnilizna, którą wywołują grzyby doprowadzające do całkowitego rozkładu drewna. Skutki działania sinizny, brunatnicy i można naprawić, ale zmurszałego drewna nie można uratować inaczej, niż przez wycięcie i spalenie zakażonych powierzchni.

Jak leczy się drewno?

Zagrzybione drewno leczy się przez szorowanie drucianą szczotką i kilkakrotne pokrycie oczyszczonych elementów środkami grzybobójczymi. Najlepiej jednak pamiętać o zabezpieczeniu drewna, czyli pokryciu go impregnatem, który wnika głęboko w głąb drewna i chroni je przez wiele lat. Zanim nałożymy preparat, drewno trzeba dobrze oczyścić i wysuszyć, najlepiej na słońcu, z dostępem świeżego powietrza. Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, a powierzchnię przeznaczoną do zabezpieczenia trzeba starannie oczyścić z kory, ziemi, oleju, smaru, pleśni, wosku, grzybów, szkodników lub innych zanieczyszczeń. Jeśli drewno ma przebarwienia, trzeba je usunąć za pomocą specjalne przeznaczonych do tego celu preparatów chemicznych.

Czytaj również  Co to znaczy, że sztućce są platerowane srebrem?

Polakierowane i zabezpieczone drewno

Jak się zabezpiecza drewno?

Nowe drewno przeznaczone na zewnątrz, przed malowaniem powinno być zaimpregnowane preparatem grzybobójczym. Niektóre z jego fragmentów mogą już być zaatakowane przez grzyby, pleśnie lub inne związki biologicznie aktywne. Takie powierzchnie można zabezpieczyć, poddając je działaniu głęboko penetrujących impregnatów do leczenia drewna. Fragmenty zaatakowane biologicznie należy starannie oczyścić i osuszyć, a następnie użyć jednego ze produktów dostępnych na rynku. W specjalistycznych sklepach znajdziemy impregnaty budowlane, które stosuje się do konstrukcji drewnianych i więźby dachowej. Impregnaty koloryzujące impregnują drewno, a jednocześnie nadają powierzchni drewna określony kolor. Bejce zaś barwią drewno i trzeba je pokryć powłoką zabezpieczającą, na przykład lakierem. Warstwy ochronnej nie wymagają lakierobejce (lazury).

Dobrze zaimpregnowane drewno będzie odporne i na długo zachowa swój ładny wygląd. I w tym przypadku lepiej zabezpieczać niż leczyć, ale jeśli drewno zachoruje, na rynku znajdziemy preparaty, które świetnie spełnią rolę lekarstwa.