Kiedy decydujemy się na postawienie nowego garażu, musimy wcześniej zaplanować, jaka brama będzie dla nas najbardziej odpowiednim wyborem. Na rynku znaleźć można wiele egzemplarzy, dlatego też ich wybór nie należy do najłatwiejszych. Jakie rodzaje bram garażowych wyróżnić? Które z parametrów odgrywają najważniejszą rolę? W jaki sposób montować bramy garażowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Jakie rodzaje bram garażowych możemy wyróżnić?

W katalogu bramy garażowe z pewnością możemy wyróżnić bramę segmentową górną, bramę segmentową boczną, bramę uchylną, bramę rolowaną i bramę rozwierną. Każda z nich różni się od siebie budową, sposobem wykonania, wyglądem, dlatego też warto krótko je scharakteryzować.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się brama segmentowa. W tym przypadku mamy do czynienia ze stosunkowo prostą zasadą działania: poszczególne segmenty poruszają się po prowadnicach, które to zamontowane są zarówno do ścian, jak i do sufitu. Segmentowa boczna działa na podobnej zasadzie co wcześniej przytoczona, jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z przesuwaniem się w prawą lub lewą stronę. Brama rolowana charakteryzuje się tym, że nawijana jest na specjalny wał. Dużo osób decyduje się również na bramę uchylną. W takich przypadkach skrzydło początkowo zachodzi nad samochód, jednak na końcu chowa się pod sufitem. Jeśli chodzi o bramę rozwierną: składa się z jednego lub dwóch skrzydeł. Działa podobnie jak drzwi, czyli otwiera się na zewnątrz.

Czytaj również  Czy warto używać farby specjalistyczne w mieszkaniu?

Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych elementów jest klasa odporności na włamanie. Jest ich dokładnie 6, zaczynając od RC1, kończąc na RC6. Z im wyższą liczbą mamy do czynienia, tym lepsza ochrona naszego pojazdu wewnątrz. Wyróżnić możemy także inne bezpieczne rozwiązania, jak chociażby blokady w razie awarii, system odłączający, funkcja łagodnego zatrzymania.

Istotna jest również termoizolacyjność bram. Ciepłochronność odgrywa bardzo ważną rolę, jednak nie zapominajmy o tym, że duży wpływ na termoizolacyjność ma także to, w jaki sposób brama została zamontowana. Szczególną uwagę warto zwrócić na sterowanie bramami garażowymi, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Na końcu możemy zastanowić się nad tym, jaki design nas interesuje, czyli wybrać m.in. kolor.

Rozmiar bramy garażowej – na jakie czynniki zwrócić uwagę?

Bardzo istotne jest również to, aby dobrać odpowiedni rozmiar bramy garażowej, w przeciwnym wypadku może się okazać, że będzie ona zupełnie bezużyteczna. Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, jak chociażby nasz samochód. Sprawdźmy, jakie ma wymiary i dodajmy niewielką przestrzeń, aby możliwe było swobodne wprowadzanie pojazdu. Istotne jest także usytuowanie bramy. Jeśli konieczne jest znaczące manewrowanie, wówczas brama powinna być szersza. Dodatkowo, zastanówmy się nad tym, czy w garażu będą przechowywane także inne przedmioty, jak chociażby narzędzia lub też inne, mniejsze pojazdy.

Czytaj również  Jak zadbać o higieną łazienki i toalety