Budując i wykańczając dom zapewne skorzystamy z usług ekipy budowlanej. Mimo tego, sami będziemy musieli podjąć wiele decyzji związanych choćby z wyglądem domu. Staniemy także przed wyborem rodzaju elewacji. Co wybrać – tynk silikonowy, silikatowy czy akrylowy?

Jakie tynki nakłada się na elewacje?

Do tynkowania elewacji domu najczęściej stosuje się tynki cienkowarstwowe, wśród których wyróżniamy tynk silikonowy, akrylowy i mineralny. W porównaniu z tradycyjnymi, tynki cienkowarstwowe mają bogatszą kolorystykę i większą różnorodność faktur, są też łatwiejsze w wykonaniu. Cienka i lekka warstwa tynków zewnętrznych zabezpiecza płyty styropianu lub wełny mineralnej przed wpływami atmosferycznymi, a jednocześnie nadaje budynkowi estetyczny wygląd. Tynki cienkowarstwowe można też stosować na betonie lub tynkach cementowych i cementowo-

-wapiennych. Dobrej jakości tynki są jednak stosunkowo drogie. W związku z tym, podłoże powinno być równe i gładkie, by nie trzeba było wyrównywać go warstwą tynku.

Rodzaje tynków cienkowarstwowych: tynk silikonowy, mineralny i akrylowy

Jednym z pierwszych produkowanych nowoczesnych tynków zewnętrznych był tynk mineralny. W tego typu tynku elementem wiążącym jest szary lub biały cement. Do składników mineralnych dodaje się składniki uszlachetniające, czyli włókna i polimery. Tynk mineralny jest paroprzepuszczalny oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne i niszczące działanie mikroorganizmów, czyli grzybów, glonów i alg. Najczęściej wybierane są tynki akrylowe, gdyż są stosunkowo tanie i mają dobrą jakość.
W sklepach znajdziemy tynki w wielu kolorach, które przez długi czas mają intensywne wybarwienie. Tynki akrylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest mała odporność na działania mikroorganizmów. Tynki silikatowe (krzemianowe) przepuszczają parę wodną i są odporne na deszcz. Tynk silikonowy, podobnie jak silikonowo-żywiczny, łączą zalety tynków mineralnych i żywicznych. Zwiększa trwałość muru i jest odporny na działanie wody, ale nie blokuje przenikania pary wodnej z budynku.

Czytaj również  Jak pomalować betonową podłogę w garażu?

Zalety tynku silikonowego

Tynk mineralny

Wśród tynków zewnętrznych najdroższe są tynki silikonowe, które są bardzo elastyczne, mają wysoką hydrofobowość i mały opór dyfuzyjny. Cena wynika z użycia komponentów bardzo dobrej jakości, które gwarantują wysoki gatunek tynku. Tynki silikonowe uznawane są za najlepsze spośród cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych. Użyte przy ich produkcji spoiwo silikonowe zabezpiecza przed nasiąkliwością, nie ograniczając paroprzepuszczalności. Na warstwie tynku silikonowego tworzy się specjalna powłoka, z której przy opadach deszczu zmywane są zanieczyszczenia i przez to jest on określany mianem samoczyszczącego. Tynki tego typu są elastyczne, a przez to odporniejsze na rysy i pęknięcia. Są mniej podatne na różnice temperatur i wilgotności podczas wykonywania w stosunku do tynków mineralnych. Łatwo się je nakłada, a jeśli zrobią to profesjonaliści, tynk się nie zmarnuje.

Dom będzie wyglądał pięknie, jeśli wybierzemy dobrej jakości tynk elewacyjny. Tynk silikonowy jest nieco droższy, ale bardzo wydajny i ma wysoką jakość, więc warto brać go pod uwagę, gdy zastanawiamy się nad materiałem elewacyjnym.