Każdy kiedyś marzył, lub nadal marzy o zbudowaniu własnego domu z pięknym, pełnym zieleni, ogrodem. Wiele osób zdaje sobie sprawę z ogromu pracy, jaką należy w to włożyć. Stworzenie i utrzymanie ogródka w idealnym stanie wiąże się nie tylko z wydatkami, ale i mnóstwem obowiązków. W tym poradniku podpowiemy, jakie narzędzia ogrodnicze zdecydowanie ułatwią przyszłą pracę.

Zielono wszędzie, co to będzie!

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, w praktycznie każdym ogrodzie, jest stan trawnika. Idealnie przystrzyżony trawnik wywołuje niesamowite wrażenie. W tym celu niezbędne będą odpowiednie kosiarki. Te dzieli się na dwie kategorie – elektryczne i spalinowe. Pierwsze są z reguły przeznaczone do ogrodów o mniejszej powierzchni, średnio między 450, a 500 m². Wynika to z prostego faktu – ograniczenia długości kabla zasilającego. Kosiarki spalinowe kabla nie potrzebują, jednak często są zdecydowanie większe i cięższe od swoich elektrycznych kuzynów, no i…wydzielają niezbyt przyjemny zapach. Kosiarka to jedno z najbardziej potrzebnych narzędzi ogrodniczych.

Szpadle, widły i łopatki, aby kwiatki nie opadły – czyli podstawowe wyposażenie

Podstawowe narzędzia ogrodnicze to takie, bez których nie można wziąć się za robotę. Ich liczba jest naprawdę ogromna, jednak zaopatrzenie się w każde z nich z pewnością pomoże podczas pracy. Oczywiście, w zależności od pomysłów i planów na swój idealny ogród, część z nich można wyeliminować. Na przykład, osoby kochające kwiaty powinny zdecydowanie zaopatrzyć się w łopatkę do kwiatów. Są one na tyle delikatne, że „potraktowanie” ich szpadlem nie jest zbyt dobrym pomysłem, chyba że lubimy kwiatkowe puree. Dodatkowe pazurki ogrodowe z pewnością ułatwią pozbywanie się zbędnych i brzydkich chwastów i pomogą spulchnić ziemię. Do swoich narzędzi ogrodniczych warto dodać widły ogrodowe, które świetnie nadają się do gleb kamienistych i gliniastych, a sprawują się często lepiej niż szpadel. Oczywiście, każda roślina potrzebuje wody, więc niezbędny będzie wąż połączony ze źródłem wody.

Czytaj również  Tradycyjny prezent ślubny czyli zestaw sztućców

Czystość i organizacja

Dobra organizacja pracy i zachowanie czystości najczęściej związane są z zakupem odpowiednich narzędzi ogrodniczych. Oprócz bardzo popularnych worków na odpady ogrodowe, warto zaopatrzyć się we wszelkie szczotki i skrobaki, potrafiące wyczyścić nawet najmniejszy zakamarek kosiarki, terakoty, fugi, lub kostki. Miłośnicy kwiatów z pewnością zainwestują we wszelkie doniczki i donice. Powinni jednak zwrócić również uwagę na klosze roślinne i folie. Tego rodzaju produkty pomagają roślinom żyć w niesprzyjających warunkach. Ponadto, najróżniejsze sekatory, w tym te z wydłużaną rączką, pomogą podczas przycinania nieestetycznych gałązek, czy liści.

Bezpieczeństwo

Praca w ogrodzie często wiąże się z ryzykiem. Przykładowo, przycinanie wysokich krzewów, lub drzew na drabinie może doprowadzić do upadku z dosyć sporej wysokości. Nikt przecież nie chce skończyć w szpitalu z tak błahego powodu. Miłośnicy ogrodnictwa są również narażeni na ukłucia, rozcięcia, a nawet atak rozwścieczonej pszczoły! Wszystkie te niebezpieczeństwa powinno się wziąć pod uwagę i odpowiednio zabezpieczyć. Dołączenie do zestawu narzędzi ogrodniczych odpowiednich rękawic ochronnych, dobrej i stabilnej drabiny, środków antyalergicznych (w przypadku alergików!) oraz apteczkę pierwszej pomocy.