Wprowadzenie na polski rynek tynku mozaikowego zdecydowanie rozszerzyło zakres możliwości prac budowlanych. Materiał ten nadaje się do nakładania zarówno na podmurówkach elewacyjnych czy gzymsach, jak i wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych – na korytarzach, klatkach schodowych czy choćby w kuchniach i łazienkach.

Czym jest tynk mozaikowy?

Spoiwem tynku mozaikowego są przezroczyste żywice, wypełniaczami zaś – kolorowe żwirki. Ściany, na których zdecydujemy się go zastosować, będą się cechowały eleganckim wyglądem, a jednocześnie funkcjonalnością – producenci tynku podkreślają, że jedna z jego głównych zalet to duża odporność na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. W praktyce oznacza to, iż czyszczenie powierzchni wyłożonych tynkiem mozaikowym nie przysporzy nam żadnych kłopotów: wystarczy użyć szczotki i wody. Z tego względu materiał ten poleca się kłaść w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu, jak choćby budynki użyteczności publicznej. Z kolei estetyczny wygląd produktu sprawia, że chętnie sięgają po niego także klienci indywidualni, szukający interesującego wykończenia w swoich domach.

Tynk mozaikowy dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych: zaczynając od brązów i beżu, na zieleniach i żółciach kończąc. Decyzja w kwestii doboru barw należy oczywiście do klienta. Za 20 kg takiego tynku zapłacimy ok. 150 – 250 zł, jego zużycie wynosi zaś 3-4 kg na metr kwadratowy.

Czytaj również  Co obowiązkowo powinno się znaleźć w biurze?

Jak używać tynku mozaikowego?

Kolejna zaleta opisywanego materiału polega na łatwości jego aplikacji na wybraną przez nas powierzchnię. Tynk możemy nałożyć samodzielnie, nie potrzebujemy do tego ani zbyt wielu umiejętności, ani żadnych skomplikowanych w obsłudze narzędzi. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każde podłoże nadaje się do wyłożenia tynkiem mozaikowym. Bez przeszkód zdołamy go zastosować na ścianach solidnych i zwartych (z betonu, gipsu, płyt kartonowo-gipsowych, zapraw cementowych bądź cementowo-wapiennych). Z kolei ściany o kruchej konstrukcji źle znoszą kontakt z tym rodzajem tynku; aplikując go w nieodpowiednich miejscach, narażamy się na problemy z pękaniem materiału. Takie uszkodzenia bardzo trudno później usunąć, a koszty napraw ewentualnych usterek nie pozostają bez wpływu na ostateczną wartość inwestycji.

Przed nałożeniem tynku mozaikowego należy odpowiednio przygotować ściany: starannie je oczyścić z kurzu i brudu oraz wygładzić (niewielkie nierówności potrafi wprawdzie zniwelować sam tynk, wiąże się to jednak ze zwiększonym zużyciem surowca i pokaźniejszymi nakładami pieniężnymi). Kolejną istotną czynnością przed właściwym tynkowaniem powinno być użycie preparatu gruntującego – wpływa to na poprawę chłonności podłoża. Pamiętajmy, że wykorzystanie nieodpowiedniego preparatu przyczyni się do kiepskiego przywierania materiału do ściany. Czas schnięcia gruntu to waha się od 4 do 12 godzin, w związku z czym prace tynkarskie najlepiej zaplanować dopiero na następny dzień.

Czytaj również  Oświetlenie do biura

Planując nałożyć tynk mozaikowy na ściany, musimy się zaopatrzyć w kielnię i pacę ze stali nierdzewnej. Przyda się też wiertarka z mieszadłem, potrzebna do rozmieszania masy tynkarskiej. Najlepiej nabierać ją kielnią z pojemnika, później nakładać na pacę i rozprowadzać na ścianie. Masa tynku musi być nakładana zdecydowanymi ruchami (góra-dół, albo prawo-lewo), nie wykonuje się ruchów kolistych. Tynk mozaikowy nakładamy w temperaturze wynoszącej od 5 do 25 stopni Celsjusza.