We własnym domu szukamy spokoju i ukojenia. Chcemy wiece otaczać się barwami, które poprawią nastrój. Czasami potrzebujemy dawki energii, a gdy przyjdą smutne i zimowe dni, tęsknimy za słońcem i nasyconymi barwami natury. Remontując mieszkanie szukamy kolorów farb, które sprawią, że dom będzie wydawał się ciepły, przytulny i przyjazny. Takie właśnie są kolory jesieni.

Jesienne kolory farb

Jesienne kolory farb są odzwierciedleniem niezwykłej feerii barw, które oferuje nam ta pora roku. Babie lato to przede wszystkim barwy plonów, w które wpisuje się soczysta czerwień jabłek, brąz cebuli oraz przeplatanka koloru żółtego, czerwonego i brązowego. Sekret kolorów jesieni tkwi w tym, jak padają promienie słoneczne. Ich ukośne ustawienie sprawia, że przyroda zyskuje ciepły, dojrzały odcień. Podstawową barwą jesieni jest czerwień i jej pochodne. Takie barwy są uważane za bardzo energetyczne. Do zestawu barw je dopełniających zaliczamy głęboką czerwień, fiolet, ciemną zieleń czy nasycony odcień żółtego, z którymi komponuje się wiele barw. Jesienna paleta łączy poszczególne kolory we wnętrzu na zasadzie barw dopełniających.

Najmodniejsze kolory farb

Pierwszym i podstawowym zestawem jesieni jest kolor żółty, który jest przeciwstawiony wyrazistemu kolorowi głębokiej śliwki czy barwie jeżyn. Drugim zalecanym zestawem kolorów farb do wnętrz jest połączenie błękitu z pomarańczową czerwienią. W jesiennej aranżacji wnętrz świetnie prezentują się błękity skontrastowane z ciepłą czerwienią, kolorem rdzy, czy nawet barwą miedzi i oranżu. Jeżeli jesteśmy odważni, możemy połączyć zieleń z purpurową czerwienią, co tworzy bardzo energetyczną mieszankę. Na ścianach jesiennego salonu mogą królować także odcienie beżu, żółtego oraz subtelnego oranżu. Idealnym dopełnieniem tych kolorów będą odcienie brązu, przygaszonej czerwieni oraz koloru polskiej jesieni, czyli złota.

Czytaj również  Budowa domu czy zakup mieszkania - co wybrać?

Jak urozmaicić jesienne kolory farb?

W jesiennej aranżacji pokoju dziennego świetnie zaprezentuje się również kolor fioletowy, w każdej odmianie. Może wybierać wśród odcieni lawendowych, wrzosowych czy bakłażanowych, które również kojarzą się z jesienią. Tapety, dywany oraz tkaniny we wnętrzu powinny być kolorystycznie nasycone. Idealnym towarzyszem jesiennej aranżacji wnętrza będą kolory drewna, metalu czy kamienia oraz jesienne dekoracje wnętrz w konsekwentnej kolorystyce. Na ściany możne też nałożyć farby w delikatnych i lekkich kolorach, a wystrój mogą podrasować wyraziste dodatki – czerwone poduszki, zasłony czy inne dekoracje.

Dom to miejsce, w którym chcemy zrelaksować się i odpocząć, czując się dobrze i bezpiecznie. Wybierając kolory farb z jesiennej palety, kierujmy się własnym gustem i rozkoszujmy się ciepłem i przytulnością jesiennej atmosfery.