Rozdzielnice elektryczne można podzielić na wiele różnych typów. Wszystko zależy od tego, jak wykonano części osłon. Z tego powodu rozdzielnice są dostępne na rynku w szerokim asortymencie.

Typy rozdzielnic, które znajdują zastosowanie w określonych urządzeniach

W zależności od tego, w jakich urządzeniach montuje się rozdzielnice elektryczne, można je podzielić na cztery typy, czyli na rozdzielnice energetyczno-dystrybucyjne, na te, które montuje się w mieszkaniach, w obiektach przemysłowych, a także na te, które znajdują zastosowanie w obiektach i przestrzeniach budowlanych. Rozdzielnice można również instalować na słupach, w związku z czym wyróżnia się też rozdzielnice słupowe.

Sprawdź: https://laseratl.com.pl/rozdzielnice-i-obudowy/

Rodzaje rozdzielnic ze względu na rolę, jaką odgrywają w sieci

Uwzględniając rolę, jaką rozdzielnice odgrywają w sieci, do wyboru są modele, które podłącza się w domach wielorodzinnych, bądź też w jednorodzinnych, czyli rozdzielnice główne. Rozdzielnice tego typu mogą mieć prostą budowę lub bardziej złożoną. Jeśli instaluje się je w domach wielorodzinnych, wtedy najczęściej umieszcza się je albo w piwnicy, albo w korytarzu, albo w obrębie klatki schodowej. Decyzję o tym, gdzie zamontować rozdzielnicę, podejmuje się wspólnie z firmą zajmującą się dystrybucją systemu. Rozdzielnice tego typu mają postać przyściennych szafek, które są wykonane z prefabrykatów. Można również spotkać się z modelami, które mają postać tablic. Te rozdzielnice lokuje się we wnękach.

Czytaj również  W czym lepsze są odkurzacze profesjonalne od zwykłych?

Innymi typami rozdzielnic, które można powiązać wraz z funkcją, jaką pełnią w sieci rozdzielczej, są modele oddziałowe i manewrowo-stycznikowe montowane w obiektach przemysłowych. Można również wyszczególnić rozdzielnice piętrowe, które pełnią różnorodne funkcje, w tym rozdzielcze i pomiarowe. Rozdzielnice tego typu umieszcza się w pionach kablowych, które przechodzą na kolejne piętra obiektu mieszkalnego.

Podział rozdzielnic ze względu na sposób ich funkcjonowania

Rozdzielnice tablicowe są najczęściej wykonane z bakelitu, bądź z blachy stalowej. Znajdują zastosowanie w obwodach oświetleniowych i siłowych, w których natężenie prądu nie przekracza 200 A. Ten rodzaj rozdzielnic montuje się do ścian kotwami, bądź kątownikami stalowymi. Rozdzielnice tablicowe są osłaniane blachą stalową na obrzeżach. Można również spotkać się z modelami, które są ulokowane we wnękach. Wnęki są uzupełnione drzwiczkami, służącymi do zabezpieczenia przed możliwym dotknięciem części będącej pod napięciem.

Z kolei rozdzielnice szafowe niskiego napięcia pozwalają rozdzielić energię elektryczną. Poza tym wykorzystuje się je do kontrolowania procesów technologicznych. Rozdzielnice te również zabezpieczają i sterują tymi procesami.

Rozdzielnice skrzynkowe to konstrukcja wykonana ze skrzynek, które mogą być zrobione ze sztucznego tworzywa lub blachy i połączone za pomocą śrub. We wnętrzu skrzynek znajduje się aparatura rozdzielcza. Rozdzielnice skrzynkowe można zamocować bezpośrednio do ściany lub do metalowych elementów wsporczych.

Czytaj również  Nowoczesne zabudowy tarasów – poznaj ich zalety i funkcjonalność