Salon to serce domu i od jego urządzenia zależy charakter całego wnętrza. Emulsja do wnętrz, która pomalujemy ściany, powinna więc mieć przemyślany kolor. Wybierając barwy ścian nie warto ślepo podążać za najnowszymi trendami, lepiej postawić na zestawienia, które będą nam się podobały także w kolejnym sezonie. Jaki zatem kolor wybrać?

Uwzględnijmy specyfikę pomieszczenia

Zanim zaczniemy wybierać barwy, rozejrzyjmy się po salonie i sprawdźmy, jakie są jego zalety oraz mankamenty. Uwzględnijmy przede wszystkim stopień nasłonecznienia, rodzaj sztucznego oświetlenia, kształt pomieszczenia oraz kolorystykę mebli. Zastanówmy się też, czy ściany mają stanowić jedynie dopełnienie bogato umeblowanego wnętrza, czy też w minimalistycznym wystroju będą się wybijały na pierwszy plan. Dopiero po uwzględnieniu powyższych czynników zastanówmy się, jaki kolor lub kolory ścian najlepiej sprawdzą się w naszym salonie.

A możliwości jest wiele. Jeżeli salon jest niewielki, warto optycznie go powiększyć, stosując chłodne i jasne odcienie bieli lub błękitu. Jeśli natomiast wadą pomieszczenia jest brak wystarczającego oświetlenia, postawmy na słoneczne odcienie żółcieni lub nieśmiertelną biel. W takich sytuacjach może się także sprawdzić emulsja do wnętrz utrzymana w odcieniach kremowych lub jasnych szarościach.

Pamiętamy zawsze o tym, by przy wyborze barwy farby do ścian uwzględnić także kolor mebli i podłogi. Jeżeli mamy ciemne panele i brązowe lub czarne meble, to pomalowanie ścian na brązowe, grafitowe lub granatowe tony nie będzie dobrym pomysłem. Warto zachować równowagę i tak zestawić kolorystykę podłogi, mebli i ścian, by choć jeden z tych elementów był utrzymany w jasnej palecie barw. Duży wybór emulsji do wnętrz dostaniemy na stronie Dekoral http://www.dekoral.pl/produkty/emulsje-do-wnetrz

Czytaj również  Tapicerowana sofa najlepszym przyjacielem po pracy

Modne kolory, klasyczne rozwiązania

Przy wyborze koloru ścian mogą nam pomóc opinie dekoratorów wnętrz, którzy podkreślają, że w roku 2016 prawdziwym hitem są złociste odcienie ochry. Nie znaczy to jednak, że nasze ściany powinny w całości pokryć się złotem. Aby uzyskać modny, lecz zarazem ponadczasowy efekt, wystarczy wiaderko emulsji do wnętrz w odcieniu ochry, którym pomalujemy jedną ścianę lub jej fragment. Pozostałe możemy pokryć pastelowymi kolorami, bardziej uniwersalnymi brązami lub kremowymi barwami. Zarówno na ciemniejszych ścianach, np. granatowych lub pomalowanych modnymi w tym sezonie odcieniami czerwieni, jak i na tych zupełnie białych dobrze prezentować się będzie także cienki, złocisty pasek. Jego wprowadzenie ożywi wnętrze i doda mu nowoczesności, pozwalając zarazem zachować klasyczny charakter salonu.

Wybierając kolory farb do salonu powinniśmy uwzględnić przede wszystkim specyfikę pomieszczenia oraz nasze indywidualne preferencje. Dopiero w dalszej kolejności sprawdźmy, jakie odcienie emulsji są teraz na topie i zastanówmy się, czy warto uwzględnić je w naszej koncepcji urządzania salonu.