Idealnie biały sufit to prawdziwa ozdoba każdego pomieszczenia. Z drugiej strony bardzo często nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do wyglądu tej powierzchni. Ignorujemy nierówności czy widoczne pociągnięcia wałkiem do malowania… Na szczęście śnieżnobiały sufit jest w zasięgu naszych możliwości. Wiele zależy od techniki malowania, ale także od odpowiednio doboru farby.

Jaką farbę wybrać do malowania sufitu?

Na sklepowych półkach znajdziemy bardzo wiele farb dedykowanych do malowania sufitu. Różnią się one kolorami, ale nie tylko. Inne ważne parametry, to połysk, szybkość schnięcia, efekt wykończeniowy, a także stopień krycia. Wybierając farbę do malowania sufitu warto postawić na emulsje białe dobrej jakości. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie mnóstwa pracy. A zatem jaka powinna być idealna farba? Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

Bardzo ważna jest odpowiednia konsystencja. Farba do malowania sufitu powinna być gęsta. Dzięki temu nie będzie spływać z wałka. W trakcie malowania nie będziemy brudzić wszystkich powierzchni w danym pomieszczeniu. Nowoczesne farby są łatwe w aplikacji, dzięki temu z remontem poradzą sobie nawet laicy. Kolejny istotny parametr to krycie. Sufit to newralgiczna przestrzeń w naszym domu. Jak na dłoni widać każde zabrudzenie czy niedoskonałości. Dobrze kryjąca farba pomoże nam ukryć nie tylko te mankamenty, ale także warstwę starej farby. Dzięki temu przy zdecydowanie mniejszym nakładzie pracy uzyskamy upragniony efekt – idealnie biały sufit.

Czytaj również  Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Biała emulsja, którą malujemy sufity nie powinna odbijać zbyt wiele światła. Wówczas na powierzchni sufitu nie tworzą się żadne refleksy świetlne. Dzięki temu sufit wydaje się być gładszy niż w rzeczywistości, a ewentualne skazy są zdecydowanie mniej widoczne na pierwszy rzut oka. Najlepszy efekt dają farby matowe.

Farba do malowania sufitu powinna być również wydajna. Zwłaszcza, że najczęściej malujemy dość duże powierzchnie. Bardzo ważne żeby wybrany przez nas produkt był łatwy w aplikacji. W innym przypadku możemy zmarnować sporo farby zanim nauczymy się ją prawidłowo nakładać. Wiele też zależy od porowatości podłoża. Jeżeli jest ono bardzo chłonne, to automatycznie zużyjemy więcej farby do malowania.

Nie tylko biel…

Powszechnie przyjęło się że sufity zawsze malujemy na biało. Jednak nie jest to jedyna dostępna opcja do wyboru. Możemy zdecydować się na kolorowy sufit. Coraz częściej architekci wnętrz rekomendują właśnie to rozwiązanie. W tym przypadku jednak kolor sufitu musi dobrze się komponować z kolorem ścian i mebli. Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Z drugiej strony możemy mieć pewność, że własnie dzięki kolorowemu sufitowi nasze mieszkanie będzie się prezentować naprawdę oryginalnie. A gdy kolory już nam się znudzą zawsze możemy powrócić do standardowej i bezpiecznej bieli. Wszak to tylko zwykła farba… Jeśli się nam już znudzi w każdej chwili możemy ją przemalować.

Czytaj również  Jak prawidłowo używać farb elewacyjnych?