Światło ma ogromny wpływ na nasz nastrój  oraz chęć do działania. Wybierając lampy do mieszkania z reguły zwracamy uwagę na ich praktyczne zastosowanie, czasem zastanawiamy się, jak komponują się z całą aranżacją. Natomiast zapominamy, że oświetlenie może urozmaicić wnętrze naszego mieszkania.

alfa tango lampa
Lampa Alfa Tango (źródło: swiatloistyl.pl)

Przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach możemy zmienić zarówno z pomocą oświetlenie ozdobnego, jak i użytkowego. Mają na to wpływ żarówka, barwa, moc, kierunek, a także konstrukcja poszczególnych urządzeń. Z pomocą tych elementów możemy nadać charakteru przestrzeni lub zwrócić uwagę na poszczególne kąty. Wyróżniające się oświetlenie sprawi, że mieszkanie przestanie być nudne i banalne. Zdobienie mieszkania z pomocą światła decyduje o naszym samopoczuciu oraz sprawia, że możemy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy.

Wykorzystaj elementy dekoracyjne

Nie musisz się decydować na proste, klasyczne lampy. Współczesne oświetlenie daje nam duże pole do popisu. Mamy do wyboru lampy ścienne, sufitowe, podłogowe, a także takie, które możemy umieszczać na różnych meblach. Jeżeli dobrze przemyślimy nasz wybór, wnętrze stanie się unikatowe i oryginalne. Dlatego wygląd lamp najlepiej dopasować stylem do pomieszczeń, w których je umieścimy. Możemy zdecydować się na delikatne klosze w pastelowych lub mlecznych barwach, które pozwolą uzyskać ciepłe i romantyczne miejsce. Wnętrza w nowoczesnym stylu doskonale uzupełnią designerskie i futurystyczne kształty. Tego typu lampy dodatkowo sprawią, że pomieszczenia wydadzą się bardziej przyjazne. Żyrandole najlepiej umieszczać we wnętrzach w stylu glamour, a surowe lampy o minimalistycznej formie idealnie pasują do pomieszczeń w stylu skandynawskim i loftowym. Natomiast przeźroczyste i otwarte klosze zapewnią znacznie więcej światła. W pokoju dziennym musimy umieścić lampę stołową, a w sypialni stylowe lampki nocne.

Czytaj również  Jakie kolory ścian w salonie

Zaplanuj podświetlenie punktowe

Równie ważne co światło główne jest oświetlenie punktowe, które pozwala dotrzeć do wszystkich ważnych miejsc w odpowiednim stopniu. Dzięki niemu nasze oczy mniej się męczą, więc warto zaplanować je w salonie, kuchni oraz łazience. Jest ono niezbędne podczas wykonywania różnych codziennych czynności, takich jak gotowanie czy czytanie. Najczęściej montujemy je nad lustrem w łazience, nad barkiem i blatami kuchennymi, a także przy zagłówku łóżka. Oświetlenie punktowe jest nie tylko praktyczne, ale pozwoli nam też podkreślić ciekawą konstrukcję wnętrza naszego mieszkania. W jego przypadku najbardziej sprawdzają się halogeny lub małe lampki o punktowych źródłach światła.

Podświetl wybrane elementy mieszkania

Podświetlone elementy mieszkania, np. zdjęcia i schody mogą przyciągać uwagę naszych gości. W tym celu najlepiej wykorzystać energooszczędne paski LED, które umieszcza wzdłuż miejsca, które chcemy zaakcentować. Tego typu oświetlenie pomoże nam uzyskać nastrojowe, nienachalne światło. Można też wykorzystać kinkiety, wbudowane oprawy halogenowe lub systemy szynowe skierowane na elementy, które chcemy podświetlić. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać ciekawy klimat oraz wyeksponować wyróżniające się miejsca w naszym mieszkaniu.