Kolor farb we wnętrzu jest ważnym elementem jego aranżacji, więc powinien współgrać z całym wystrojem i dopełniać nastroju, jaki chcemy stworzyć. Paleta kolorów jest tak duża, że nasze możliwości są właściwie nieograniczone. Zanim podejmiemy decyzję, obejrzyjmy wiele inspirujących wnętrz i dobrze się zastanówmy. Czym się kierować przy wyborze koloru farb?

Bogactwo palety kolorów. Co wybrać?

Malowanie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza. Wybór barwy z palety kolorów jest ważny, gdyż w dużym stopniu decyduje o charakterze wnętrza. Należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, jego kształt oraz nasłonecznienie. Odpowiednio dobrane barwy potrafią wpłynąć na zmianę proporcji pomieszczenia, jasny kolor optycznie powiększa pomieszczenie, a ciemny ją zmniejsza. Jeśli pokój jest ciemny i mały, z palety kolorów wybierzmy barwy jasne i rozświetlające, na przykład jasną żółć, która rozświetla wnętrze. Długi i wąski pokój będzie wyglądał lepiej i optycznie się skróci, jeśli jedną z krótszych ścian pomalujemy ciemną farbą.

Wpływ kolorów na nasz nastrój

Z palety kolorów wybierzmy te barwy, które dobrze na nas oddziałują, a więc poprawiają nastrój i samopoczucie, zwiększają chęć do pracy, a kiedy trzeba, sprzyjają relaksowi. Źle użyte barwy mogą pogarszać jakość naszego życia. Pamiętajmy, że ciepłe kolory ścian (czerwień, oranż, żółty) działają stymulująco i dodają energii. Jeśli zależy nam na wyciszeniu, z palety kolorów wybierzmy zieleń i błękit. Wybierzmy dodatki, czyli dywany, zasłony i poduszki, które dopełnią aranżacji.

Czytaj również  Tapicerowana sofa najlepszym przyjacielem po pracy

Wałek i kolory farb

Dobieramy kolor do charakteru pomieszczenia

Inne kolory będę dobre do sypialni, a jeszcze inne do salonu czy łazienki. Jeśli w pokoju, w którym śpimy, ma być przytulnie, zdecydujmy się na ciepłą barwę z palety kolorów, na przykład beż czy brąz. Dodatki również niech sprawiają wrażenie przytulności. W salonie świetnie sprawdzą się jasne kolory, na których tle dobrze będą wyglądały ciemne meble. Ciekawym elementem dekoracyjnym są ściany zdobione w różny sposób, na przykład strukturami. Jeśli okna pokoju wychodzą na południe, możemy wybrać kolory chłodne, a tam, gdzie światła jest mało, lepiej będą prezentować się barwy ciepłe. Pamiętajmy również, że zbyt duża ilość odcieni we wnętrzu może sprawiać wrażenie chaosu. Zasada mówi, by do jasnych mebli wybierać ciemne farby, a do jasnych ciemne. Kłam temu twierdzeniu zadają wnętrza w stylu skandynawskim, gdzie często ściany, meble i podłogi są białe. Charakter wnętrzu dodają wyraziste dodatki, na przykład lampy, plakaty czy rzeźby.

Wybierając z palety kolorów jedną z barw, zaufajmy sobie i wybierzmy to, co nam się podoba. Wybrana zgodnie z naszymi preferencjami, będzie zawsze cieszyć oczy, a my będziemy się dobrze czuć we własnym domu.