Moda wkracza także do wystroju wnętrz. Każdy sezon to nowy trend, który dotyczy także oświetlenia. Ładne i ciekawe lampy mogą być wyjątkową ozdobą mieszkania. Jeśli nie lubimy figurek czy obrazów, a chcemy nadać mieszkaniu charakteru, zwróćmy uwagę na modne i oszczędne lampy LED. Co wybrać? Jak dobrać oświetlenie do rodzaju wnętrza?

Czym są żarówki i lampy LED?

Obecnie coraz częściej stosuje się żarówki LED, w których kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. Często stosuje się żarówki dekoracyjne, które wkręca się do bardzo modnych, metalowych opraw. Najnowsze żarówki LED pozwalają na regulację natężenia światła. Tego typu lampy kosztują znacznie więcej, ale ich żywotność to nawet 45 tys. godzin.

Jakie dobrać oświetlenie do pomieszczeń domu? Lampy LED w roli głównej

Lampy LED znajdą zastosowanie praktycznie we wszystkich pomieszczeniach w domu. W salonie należy zaprojektować oświetlenie centralne, czyli górne. Oprócz niego jednak dobrze jest mieć do dyspozycji inne, mniej intensywne źródła światła. Salon najczęściej pełni wiele funkcji, więc warto go podzielić na poszczególne strefy i dopasować oświetlenie właśnie do ich funkcji. W strefie wypoczynkowej przydatne będą wiszące lampy sufitowe. Do podświetlenia obrazów czy jako lampy do czytania idealne będą źródła światła typu LED. W kuchni również trzeba powiesić górne oświetlenie, które rozświetli całe pomieszczenie. Przydadzą się także punktowe źródła światła, które doświetlą blat. Najlepsze do tego celu są lampy halogenowe lub LED, choćby popularne taśmy ledowe. W łazience także potrzebne jest centralne światło górne, które oświetli równomiernie całą powierzchnię tego wnętrza bez zbędnych cieni i kontrastów. Takie światło jest przydatne w czasie wykonywania czynności higienicznych, jak również podczas sprzątania łazienki. Sypialnia to miejsce romantycznych spotkań zakochanych, ale również pomieszczenie, w którym czytamy i odpoczywamy. Oprócz tradycyjnego światła górnego w sypialni warto korzystać z niewielkich lampek, oświetlających miejscowo. Tu również sprawdzą się lampy LED. Ich delikatne i stłumione światło będzie na tyle jasne, że pozwoli na komfortowe czytanie nocą, ale nie przeszkodzi osobie śpiącej obok.

Czytaj również  Farba do kuchni zamiast płytek i kafelków

Jakie źródła światła są modne? Czy lampy LED są zgodne z trendami?

Nadal modne są lampy, które pasują niemal do każdego wnętrze. Klasyczne, ponadczasowe źródła światła możemy umieścić zarówno w salonie i sypialni, jak i w kuchni. Popularne są proste lampy wykonane z dobrej jakości materiału, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których rolę dekoracji pełnią meble, ściany lub podłogi. Jeśli zależy nam na piorunującym efekcie, wybierzmy kryształowe żyrandole, które są znakiem rozpoznawczym stylu glamour. Popularne są lampy sufitowe wykorzystujące technologię LED, w których jest dużo źródeł punktowego światła. Mimo mocnego światła, jakie dają, zużywają dużo mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Oświetlenie domu nie tylko rozprasza wieczorne ciemności, ale i buduje nastrój. Pamiętając o tym, wybierzmy centralne źródło światła oraz ładne i praktyczne lampy dodatkowe, które doświetlą pokój czy łazienkę. Wybierajmy lampy LED, które poza bogactwem wzorów, charakteryzują się także energooszczędnością.