Wielu z nas ufa temu, co jest specjalistyczne, profesjonalne. Podświadomie uważamy, że jeśli coś jest profesjonalne, pewnie jest lepsze i ma składniki wyższej jakości. W przypadku powłok malarskich, znaczenie ma ilość użytych w nich składników o najlepszych właściwościach. Czy rzeczywiście tak jest? I czy warto tego typu farby wybierać do użytku domowego?

Czym są farby specjalistyczne?

Farby specjalistyczne to takie, które służą do pokrywania różnego rodzaju powierzchni, ale mają dodatki, które czynią je bardziej wytrzymałymi. Spełniają także wszelkie normy higieniczne, co jest ważne zwłaszcza w hotelach, szpitalach i innych miejscach użyteczności publicznej. W składzie zawierają także substancje, które podnoszą ochronę, działają antykorozyjnie i dekoracyjnie. Farby specjalistyczne sprawdzą się na wymagających powierzchniach metalowych i drewnianych.  Zawierają one substancje, które dają bardzo dobra jakość krycia, więc mniej się zużywają w czasie codziennego użytkowania, co jest bardzo ważne w miejscach, z których korzysta dużo ludzi. Stosuje się w nich wysokiej jakości pigmenty, które gwarantują żywy kolor, pozostawiając trwałą i elastyczną powłokę. Dzięki temu powierzchnie tworzone przez tego typu farby są odporne na uszkodzenia mechaniczne takie, jak odpryskiwanie, pękanie czy złuszczanie się.  Tego typu farby najczęściej są bezzapachowe, można więc malować nimi choćby pomieszczenia hotelowe i następnego dnia meblować pokoje, przygotowując je na przyjęcie gości. Specjalistyczne farby w sprayu służą do znakowania podłóg i malowania linii.

Czytaj również  Jak prawidłowo zjeść rybę ?

Czy specjalistyczna farba przyda się w domu?

W warunkach domowych nie ma konieczności używania specjalistycznych farb emulsyjnych. W naszym domu mieszkamy tylko my, więc nie musimy się martwić, że ktoś bardzo nabrudzi. Ponadto, dla przykładu, w hotelach nocują różni ludzie, a nie wszyscy dbają o higienę. Chcąc przestrzegać zasad wynikających z przepisów prawa, osoby zarządzające obiektami użyteczności publicznej, muszą wybierać specjalistyczne i drogie produkty. Wśród farb specjalistycznych wymienić należy również takie, których właściwości odpowiadają na konkretne potrzeby. Mają one bardzo wysoką odporność na zróżnicowane działanie warunków atmosferycznych. Stosuje się je do charakterystycznych miejsc i podłoży, na przykład do fasad, dachów i podłóg.  Środki specjalistyczne służą także do konserwacji części metalowych, które są narażone na rdzę i korozję. Taka farba na pewno przyda się do malowania metalowego płotu i ochroni je przed „odrodzeniem” się rdzy, neutralizując mikroskopijne pozostałości rdzy. Specjalistyczne farby w sprayu mogą służyć jako emalie do drobnych napraw, choćby do małych korekt ubytków farby na urządzeniach AGD.

Zazwyczaj nie ma potrzeby używania farb specjalistycznych w domu, ale świetnie sprawdzą się w przypadku napraw powierzchni, które wymagają specjalnego traktowania. Jeśli takie mamy w planach, w markecie budowlanym zapytajmy o farby specjalistyczne.