Klimatyzatory znajdują się na wyposażeniu niemalże wszystkich biurowców i budynków przeznaczonych do pracy. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, w której pracownicy będą czuć się komfortowo. Przydatne są szczególnie latem, gdy wysokie temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza znacząco obniżają wydajność i efektywność osób pracujących. Czasem jednak i w takiej sytuacji klimatyzator może nie sprostać wyzwaniu. Co robić, gdy moc klimatyzatora jest za mała?

We współczesnym budownictwie panuje trend projektowania oszklonych biurowców. Dzieje się tak dlatego, że szklane budynki kojarzą się z innowacyjnością i nowoczesnością. Duże przeszklone powierzchnie mają jednak swoje wady. W upalne dni przepuszczają znaczną ilość promieniowania słonecznego podnosząc tym samym temperaturę w pomieszczeniach. Zdarza się więc, że poziom ciepła w budynku znacząco przekracza możliwości klimatyzatora. Co robić w takiej sytuacji?

 

Zewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna

Już na etapie projektowania budynku warto zastanowić się nad montażem osłon przeciwsłonecznych. Ograniczą one dostęp do energii słonecznej, dzięki czemu łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzą się markizy lub żaluzje zewnętrzne. Coraz częściej wraca się też do stosowanych dawniej okiennic zewnętrznych.

 

Gdy okiennice lub żaluzje nie pasują do naszej koncepcji stylistycznej budynku, warto pomyśleć o przyklejanej do szyb folii przeciwsłonecznej. Przyciemniona folia znacząco obniża przenikanie promieniowania słonecznego poprzez odbicie promieni podczerwonych. Takie rozwiązanie potrafi obniżyć temperaturę wewnątrz budynku nawet o kilka stopni.

Czytaj również  Jak zrobić zakupy spożywcze przez internet?

 

Wewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna

Jeżeli nie ma możliwości zamontowania zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej, można użyć elementów montowanych wewnątrz budynku. Rolety, żaluzje czy zasłony przyciemniające spełnią swoją rolę równie dobrze jak zewnętrzne osłony. Szeroki wybór wzorów i materiałów na rynku sprawia, że z łatwością można dopasować je do wystroju wnętrz. Nie trzeba więc rezygnować z estetyki na rzecz ochrony przeciwsłonecznej.

 

Naturalne metody obniżania temperatury

Nie tylko za pomocą osłon przeciwsłonecznych można wpłynąć na obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Wystarczy zostawić na noc otwarte okno. Niższa nocą temperatura schłodzi powietrze w pomieszczeniu i na dłużej zatrzyma w nim chłód.

 

Również drzewa zapewnią skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Sadząc drzew liściaste po południowej stronie budynku, ograniczamy dostęp promieni słonecznych dzięki cieniom rzucanym przez rośliny.

 

Jakie czynniki wpływają na skuteczność chłodzenia klimatyzacji?

Wybierając klimatyzator należy zwrócić uwagę na cechy pomieszczenia, które mogą obniżyć jego skuteczność. Należą do nich:

  • Długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych pomieszczenia
  • Powierzchnia okien
  • Rodzaj zamontowanej osłony przeciwsłonecznej (zewnętrzne lub wewnętrzne)
  • Usytuowanie pomieszczenie (parter, piętro)
  • Liczba i rodzaje punktów świetlnych (są również źródłem ciepła)
  • Liczba osób stale przebywających w pomieszczeniu