Sztućce platerowane srebrem świetnie prezentują się na stole i sprawdzają przy każdej okazji – jako dodatek na uroczyste przyjęcie oraz obiad w rodzinnym gronie. Co to jest platerowanie i czym różnią się akcesoria wykonane za pomocą tej metody od sztućców w całości zrobionych ze srebra?

Uroczyste okazje wymagają podkreślenia odpowiednimi dodatkami. Świetnie nadają się do tego sztućce platerowane srebrem, które prezentują się niezwykle szlachetnie i zachwycają precyzją wykonania. Na rynku znajdziemy wiele platerowanych akcesoriów kuchennych – dlaczego warto w nie zainwestować?

Jak produkowane są sztućce platerowane?

Powstały w XIX wieku proces platerowania polega na nakładaniu na metal warstwy srebra lub innego szlachetnego materiału. Istnieją różne metody platerowania – walcowanie na zimno, przeciąganie na gorąco, jednak niezależnie od wyboru techniki uzyskujemy wspaniałe efekty – błyszczącą, srebrną powierzchnię na podkładzie z miedzi lub mosiądzu. Naniesiona powłoka jest bardzo wytrzymała na ścieranie, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że zostanie wytarta nawet podczas wieloletniej eksploatacji. Pomimo tego sztućce platerowane wymagają jednak delikatnej pielęgnacji – nie wolno myć ich w mechanicznych zmywarkach, a wszelkie osady i zaciemnienia należy usuwać przy pomocy miękkich ściereczek. Zakazane są wszelkie ostre materiały, które mogą zarysować strukturę plateru. Nie korzystajmy też z domowych sposobów – pasty z drobinkami czy kredy, ponieważ również mogą doprowadzić do uszkodzenia srebrnej powłoki.

Czytaj również  Czy warto inwestować w kosmetyki hotelowe marki premium?

Sztućce platerowane – lekkie i praktyczne

Dzięki temu, że sztućce platerowane nie są w całości wykonane ze srebra, a szlachetny materiał występuje jedynie na ich powierzchni, tego typu akcesoria kuchenne są bardzo funkcjonalne. Wyobraźmy sobie jak ciężkie są misy czy patery na owoce i ciasta wyprodukowane ze szczerego srebra – stają się mało praktyczne i po prostu niewygodne. Sztućce platerowane posiadają również inną, niezwykle ważną zaletę – są po prostu znacznie tańsze niż kuchenne akcesoria produkowane z całości ze srebra. Dlatego platerowanie zyskuje tak wielu zwolenników. Nie myślmy jednak, że sztućce platerowane to tanie podróbki, które nie mogą równać się z oryginalnymi srebrnymi akcesoriami kuchennymi. Wprost przeciwnie – platery zachwycają kunsztem wykonania, bogactwem zdobień i szlachetnymi formami. Mogą być celowo postarzone w procesie tzw. oksydowania, co nadaje im antyczny wygląd – sztućce platerowane stają się matowe, ciemniejsze niż zwykle, przez co zyskują niepowtarzalny charakter.

Na polskim rynku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sztućce hefra – platerowane i oksydowane akcesoria stołowe, które wytwarzane są w Warszawskiej Fabryce Platerów od ponad 190 lat, zachwycając kolejne pokolenia odbiorców. Sztućce platerowane utrzymane są w ciekawej stylistyce – dominują bogate zdobienia, jednak popularne jest również minimalistyczne wzornictwo, niezwykle uniwersalne i sprawdzające się w każdej sytuacji.

Czytaj również  Czy warto używać farby specjalistyczne w mieszkaniu?