Wszyscy chcemy, by w naszym domu unosił się piękny zapach. Najładniej pachnie świeżo upieczone ciasto, ale przecież nie zajmiemy się masową produkcją słodkich wypieków. Na szczęście, w sklepach znajdziemy tak wiele odświeżaczy powietrza, że po krótkiej analizie ich zalet i wad, na pewno znajdziemy taki, który będzie nam odpowiadał.

Jakie odświeżacze powietrza są dostępne na rynku?

Od odświeżacza oczekuje się, że będzie neutralizował nieprzyjemne zapachy i odświeżał powietrze. Na rynku znajdziemy wiele produktów, ale nie wszystkie spełniają swoje zadania. Najpopularniejsze są odświeżacze w formie aerozolu. Możemy wybierać spośród wiele rozwiązań, od elektrycznych odświeżaczy powietrza, wykorzystujących mały wentylator, po staromodne, w formie wolnostojących świec zapachowych, żeli z regulowanymi nakrętkami, a także kadzideł, olejków eterycznych czy perfum. Wiele z nich wygląda przeciętnie i nie służy jako ozdoba wnętrza. Znajdziemy także bardziej efektowne, na przykład wykonane ze szkła lub podobne do świec, w szklanych pojemnikach.

Tradycyjne i automatyczne odświeżacze powietrza

Tradycyjny odświeżacz to środek w aerozolu, który rozpylamy w danym miejscu. Stosuje się go najczęściej. Tego typu środek dezynfekuje powietrze, ale nie wyeliminuje źródła zapachu w całym pomieszczeniu, a jedynie w miejscu, które zostanie spryskane. Automatyczne odświeżacze powietrza często mają ustawiania czasowe, zapach uwalnia się co jakiś czas, a my nie musimy się tym zajmować. Wystarczy, że dobrze zaprogramujemy produkt.

Czytaj również  Jak zadbać o higieną łazienki i toalety

Czy odświeżacze powietrza naprawdę działają?

Odświeżacze działają na wiele sposobów, zazwyczaj po prostu pokrywają nasze kanały nosowe niewykrywalną powłoką, uniemożliwiającą nam wyczuwanie nieprzyjemnego zapachu. Oznacza to, że nie niwelują woni, a jedynie ją maskują. Połączenie odświeżania z częstym wietrzeniem pomieszczeń sprawi, że w mieszkaniu zagości piękny zapach.

Jak jeszcze można odświeżyć powietrze?

Do odświeżania powietrza przydają się kadzidełka będące pałeczką z dodatkiem sproszkowanych substancji roślinnych i olejków eterycznych. W trakcie spalanie wydzielają się substancje, które nie są obojętne dla naszego zdrowia, więc nie powinno się ich palić w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Funkcje odświeżaczy powietrza doskonale spełniają olejki eteryczne. Wystarczy wlać kilka kropli do ceramicznego kominka z gorącą wodą i podgrzewamy małą świeczkę. Pięknie pachną świece a dodatkiem olejków, które nie tylko dają miłe światło, ale napełniają pomieszczenie ładnym aromatem.

Istnieje wiele rodzajów odświeżaczy powietrza, które pomagają w walce z nieprzyjemnymi zapachami. Jeśli zadbamy o regularne otwieranie okien, połączenie ładnego aromatu z czystym powietrzem, na pewno sprawi, że będzie nas otaczał ładny aromat.