Ładny dom tworzą piękne wnętrze, zadbany ogród, a także dodająca uroku elewacja. Odmalowanie ścian w domu nie jest trudne, ale malowanie elewacji zazwyczaj przeraża tych, dla których zabawa z pędzlem to czarna magia. Nie ma czego się bać. Wystarczy przeczytać instrukcję i kupić odpowiednie farby elewacyjne, a następnie zabrać się do pracy.

Ile farby elewacyjnej trzeba kupić?

Zanim wybierzemy się do sklepu, musimy dobrze oszacować ilość farby, która będzie nam potrzebna. Możemy skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronach internetowych producentów farb lub dokonać prostych obliczeń. Wystarczy powierzchnię elewacji domu pomnożyć przez ilość farby elewacyjnej, która jest potrzebna do pomalowania 1 metra kwadratowego. Taką informację na pewno znajdziemy na opakowaniu produktu. Pamiętajmy, że trzeba nałożyć minimum dwie warstwy farby. Ponadto, więcej farb elewacyjnych zużywa się do malowania powierzchni z wyraźną fakturą.

Farba elewacyjna
Farba elewacyjna (źródło: http://www.malfarb.pl/produkty-oferta)

Jak przygotować elewację do malowania?

Przed nałożeniem farby należy dobrze przygotować podłoże. Powinno być zwarte i mocno, a najlepiej byłoby je zagruntować. Rodzaj gruntu również zależy od tego, na którą z farb elewacyjnych się zdecydujemy. Pamiętajmy, że farba będzie dobrze się trzymać i wyglądać tak, jak tego oczekujemy tylko wtedy, gdy ściana nie będzie mieć pęknięć i zawilgoceń. Jeśli zauważymy rysy, musimy je naprawić za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Uszczerbki w materiale izolacyjnym należy uzupełnić, a następnie zabezpieczyć za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Jeśli stara farba gdzieś odpada lub się kruszy, trzeba ją usunąć. Zwróćmy uwagę, by pozbyć się kurzu, pleśni i mchu. Zielony nalot usuniemy gotowymi preparatami zwanymi biocydami, które zwalczają grzyby pleśniowe.

Czytaj również  Urządzamy pokój dla nastolatka

Wybieramy farby elewacyjne

Wybierając odpowiedni rodzaj produktu z rodziny farb elewacyjnych należy brać pod uwagę to, jaki rodzaj podłoża będziemy malować oraz stopień zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Najczęściej stosuje się farby akrylowe, które mają dobrą przyczepność do podłoża. Są doskonałym wyborem, jeśli chcemy malować tynki odnawialne. Maluje się nimi łatwo, są trwałe i odporne na ścieranie. Innymi farbami elewacyjnymi są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje są podłoża mineralne. Dobrze wiążą się z podłożem i są odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale malowanie nimi wymaga doświadczenia. W sklepach znajdziemy także farby silikonowe, w których spoiwem jest żywica. Tworzą one na ścianie powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, ale pozwalającą na „oddychanie” ścian. Ich cenną właściwością jest to, że nie przywiera do nich kurz ani brud, a oczyszczają się same w czasie opadów deszczu. W farbach lateksowych spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Pomalowana nimi ściana jest odporna na ścieranie. Najbardziej polecanym farbami elewacyjnymi są akrylowe i silikonowe. Pamiętajmy, że, w przypadku wątpliwości, w marketach budowlanych na pewno znajdziemy pracowników, którzy udzielą nam rady.

Malowanie elewacji nie jest łatwym zadaniem, ale przy odrobinie wysiłku na pewno poradzimy sobie z tym zadaniem i długo będziemy się cieszyć widokiem pięknych ścian zewnętrznych domu.

Czytaj również  Jak uniknąć starzenia się elewacji domu